AUVSI SUAS 2019 Değerlendirmesi [Taslak]

RoboDragos olarak bu sene ilk defa katıldığımız Association for Unmanned Vehicle Systems International Student Unmanned Aerial Systems (SUAS) Competition tecrübelerimizi ve değerlendirmemizi bu yazı ile ele alacağım.

Öncelikle yarışmadan bahsedelim. Yarışma AUVSI tarafından bu yıl 17. kez düzenlendi. Maryland, ABD’deki Naval Airbase’de dünya genelinden 75 takımın başvurusu ile gerçekleşti. Bu sayı şimdiye kadar ki en yüksek katılımlı olan yıldı. Ayrıca yarışma görevleri olarak da bu sene diğer senelerden farklı olarak otonom uçuş menzili uzatıldı ve kara aracı görevi eklendi. Bu konulara da ileride tekrar ele alacağım. Yarışma sonucunda 100 puan üzerinden aldığınız puana göre sıralama elde etmektesiniz. Ancak yarışma sadece uçuş sırasında alacağınız puandan oluşmuyor. Puanımızın %20’si Technical Design Paper’dan (TDP), bir diğer %20’sini de Flight Readiness Review’den (FRR) almaktayız. %60’lık kısım ise yarışma sırasındaki uçuşumuzdan alacağımız puanı oluşturmaktadır.

12 Haziran Çarşamba günü TDP ve FRR sıralaması öncelikli olarak 13-15 Haziran tarihlerinde yapılacak uçuşumuzun sıralamasını seçtik. 15. sıradaki takım olarak 38. sırada uçuş yapmayı tercih ettik. 13 Haziran gününün yağmurlu olduğu için mümkün olduğunca sona yakın, akşamları rüzgârlı olabildiği için mümkün olduğunca erken bir saati seçmeye çabaladık. Sonuç olarak 14 Haziran saat 16-17 arasında görevimizi icra ettik.